بحران هویت و نارضایتی خانواده ها حاصل استفاده نامناسب از فضای مجازی است

به گزارش وبلاگ نویسی شمیم بلاگ به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانابه نقل از صبریه؛ فضای مجازی نسل جدیدی از فضای روابط اجتماعی هستند که با اینکه عمر خیلی زیادی ندارند، توانسته اند به خوبی در زندگی مردم جا باز کنند. مردم بسیاری در سنین مختلف و از گروه های اجتماعی متفاوت در فضای مجازی کنار هم آمده اند و از فاصله های بسیار دور در دنیای واقعی، از این طریق با هم ارتباط برقرار می کنند.

 

امروزه روش های ارتباطی با دیگران از طریق اینترنت افزایش یافته است. پست الکترونیک، پیام های کوتاه، چت روم ها، وب پایگاه ها و بازی ها، روش هایی برای گسترش و حفظ روابط اجتماعی شده اند. روزانه نزدیک به چهارصد میلیون نفر در سراسر دنیا از اینترنت استفاده می کنند و یکی از کاربردهای اصلی اینترنت، برقراری ارتباط اجتماعی با دیگران است. شاید عیب اصلی ارتباط های اینترنتی آن است که ارتباط در فضای مجازی، اساساً بر متن استوار است و بنابراین، از نشانه های بصری و شنیداری در تعامل های رو در رو بی بهره است.

 

امروزه خانواده ایرانی در سبد فرهنگی خود مواجه با شبکه‌های ماهواره‌ای، فضای مجازی، رسانه‌های مدرن و … است که هر کدام به نوبه خود بخشی از فرآیند تأثیرگذاری در خانواده را هدف گرفته‌اند. بعضی از شبکه‌های ماهواره‌ای که به طور تخصصی تمام تمرکز خود را بر مقوله خانواده نهاده است و پیام مشترک برنامه‌های این شبکه‌ها عبارتند از: "ترویج خانواده‌های بی‌سامان ولجام گسیخته در مقابل ساختار خانواده، عادی سازی خیانت همسران به یکدیگر، عادی جلوه‌دادن روابط جنسی دختر و پسر پیش از ازدواج، ترویج فرهنگ هم‌باشی به جای ازدواج.

 

ظهور تکنولوژی های نوین ارتباطی در عصر حاضر به همراه تحولاتی که در فضای مجازی بوجود آمده است، بسیاری از کارکردهای خانواده ها را دچار اختلال کرده است. در مباحث آسیب شناختى نهاد خانواده، یکى از محورهاى مهم، بررسى آسیبهاى ناشى از تحولات خانواده است. تحولاتى که خود منشأ بروز دگرگونىهایى عمیق و اساسى در نوع روابط و ارزشهاى خانوادگى می باشند.

 

بسیارى از این تحولات و دگرگونى ها از بیرون، بر خانواده تحمیل مىشود. از زمانى که اینترنت وارد فضاى زندگى انسان شده تا به امروز، على رغم تمام محاسن و مزایاى آن، یکسرى دغدغه ها و نگرانى هایى را بر خانواده ها تحمیل نموده است.

 

موضوعی که در تمام جوامع موضوعیت داشته و محدود به جامعه و یا اقلیتی خاص می شود. به دلیل ویژگیهای خاص فضای مجازی و نو بودن این پدیده، بسیاری از والدین فرصت، امکان و یا توان کافی برای شناخت دقیق این فضا و کاربردهای آن را به دست نیاورده اند و عدم آشنایی مناسب آنها با این فضا و در مقابل استفاده روزمره نوجوانان و جوانان و حتی کودکان از این فضا باعث شده است که یک فضای محرمانه و خصوصی در داخل خانه برای فرزندان ایجاد شود و آنها بدون دغدغه و بدون احساس وجود ناظر بیرونی به سایت های مختلف در این فضا دسترسی یافته و بعضاً به دلیل ویژگیهای سنی و شخصیتی و کنجکاویهای خود متأثر از فضاهای ناسالم موجود در اینترنت گردند.

 

 در این گزارش به بررسی مهمترین آسیب های فضای مجازی و تأثیرات آن بر خانواده ها و راهکارهایی جهت مقابله و کاهش تهدیدات اینترنتی در ابعاد اجتماعی، فرهنگی، آموزشی و … پرداخته شده است.

 

فضای مجازی مسبب نارضایتی خانواده ها شده است

 

دکتر پرستو پرواز روانشناس در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی صبریه اظهار داشت: از آنجایی که مشکلات خانواده ها به صورت ناهنجاری های اجتماعی بروز می کند خانواده و سلامت آن از اهمیت فوق العاده ای برخوردارمی باشد.

 

وی ادامه داد: آماده کردن فرزندان برای پذیرش مسئولیت های اجتماعی یکی از وظایف مهم و اساسی خانواده ها به شمار می رود اما متاسفانه تداخل هایی که در تربیت و شکل دهی فرزندان مخل و آسیب زایی مانند دوستان، رفتار معلم و مربیان و همچنین فضای مجازی گسترده و نامحدود وجود دارد که مسیر شخصیت و تربیت را عوض می کنند.

 

پرواز افزود: فضای مجازی یکی از ابزارهایی است که نارضایتی خانوادگی را ایجاد ساخته چون برای هر فرد دنیایی کاذب ایجاد نموده که گسست نسلی را بیشتر کرده و اعضای خانواده را از هم دور نموده است و به بیان دیگر ،فرزندان خط والدین را نمی خوانند که این یک آسیب وحشتناک است.

 

این روانشناس گفت: متاسفانه ما شاهد مشکلات جدی تحصیلی و خانوادگی برای مخاطبان در میان جوانان هستیم، به طوری که برخی از جوانان، شب ها را تا صبح با اینترنت می گذرانند و تمام صبح را خواب هستند و این مسأله آغازگر آسیب های متعدد دیگر نیز می شود که این آسیب می توان به آسیب های خانوادگی، ارتباطی، عاطفی، روانی، جسمی و اقتصادی منجر گردد که برای مقابله با این آسیب ها باید اطلاعات خود را برای کنترل و اموزش استفاده صحیح از این تکنولوژها افزایش داد.

 

بحران هویت یکی از خطرات استفاده نامناسب و مفرط از فضای مجازیست

 

فائزه تاتاری روانپزشک در گفتگو  با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی صبریه اظهار داشت: فضای مجازی، صحنه ای فرهنگى و اجتماعى است که فرد خود را در موقعیت‏هاى  و نقش‏ها ی مختلفی قرار مى دهد، خود زمینه ای است برای آسیب پذیری شخصیت کاربر که در نتیجه، موجب چند شخصیتی شدن کاربر خواهد شد.

 

وی گفت: مطرح نشدن هویت واقعی فرد در فضای مجازی خصوصا شبکه های اجتماعی موجب تقویت شخصیت‌های چندگانه و بحران هویت می گردد و جوانان در آسیب پذیری بیشتری هستند و به ویژه در دورانی که هویت آنان شکل می‌گیرد، این خطر پر رنگ تر می‌شود.

 

تاتاری افزود: فضای مجازی یک دنیای غیرواقعی است که فرد را از واقعیت دور ساخته و کاربر پر استفاده را در یک دنیای غیرواقعی سرگشته نموده که اولین قربانیان این سرگشتگی هویت وفرد خواهد بود.

 

وی ادامه داد: برگزاری جلسات آموزشی از سوی امور فرهنگی به منظور آشنا نمودن و اطلاع رسانی به والدین در مورد فناوری های جدید به ویژه اینترنت و شبکه های اجتماعی مجازی و همچنین آموزش در مدارس جهت آگاهی دادن به نوجوانان و جوانان در مورد مزایا و معایب فناوری های جدید و نحوه ی استفاده ی صحیح از آنها یک ضرورتی است که مورد کم لطفی قرار گرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *