بنزین‌هایی که در هوای شایعه سوختند

به گزارش وبلاگ نویسی شمیم بلاگ به نقل از ایسنا، در دو روز گذشته مردم شهر زنجان و برخی از شهرستان‌های این استان در پی انتشار شایعاتی مبنی بر گران شدن، دو نرخی شدن و یا کمبود بنزین سبب شد که مراجعه به جایگاه‌های عرضه سوخت در استان افزایش یابد و مردم ساعت‌ها در صف برای سوختگیری حضور داشته باشند.

با وجود اینکه این شایعات توسط شرکت پخش فرآورده‌های نفتی منطقه زنجان، تکذیب شد ولی همچنان مردم با حضور در جایگاه‌ها روند سوخت‌گیری را طولانی کردند و بر نگرانی عمومی جامعه افزود به طوری که با گذشت تقریبا یک روز از این موضوع هنوز جو جامعه در رابطه با این مسئله ملتهب است.

در این رابطه مدیر شرکت پخش فرآورده‌های نفتی شهرستان زنجان، در گفت‌وگو با ایسنا،  اظهار کرد: بنزین به میزان لازم وجود دارد و جایگاه‌ها همانند هر روز به فعالیت خود ادامه می‌دهند و مشکلی در رابطه با تامین بنزین مصرفی استان وجود ندارد.

اللهیار دشتی ادامه داد: مردم در رابطه با کمبود بنزین نگرانی نداشته باشند؛ چراکه این نگرانی سبب شده که دو روز گذشته دو برابر مصرف روزانه، بنزین توزیع شده و به حدود دو میلیون لیتر در یک روز رسیده است. همچنین از مردم تقاضا می‌شود که بنزین را به صورت مظروف نگه‌داری نکنند؛ چرا که این نوع حمل و نگه‌داری سوخت و گرمای هوا خطر را افزایش می‌دهد.

وی تاکید کرد:  این شرکت به تنهایی برنامه‌ای برای  تغییر یا افزایش نرخی برای بنزین در دستور کار نیست و اگر هم اقرار به اجرای برنامه و یا طرحی باشد، به صورت سراسری اعلام می‌شود.

شایعات هنگام فقدان خبر ساخته می‌شود

 

شایعات از قدیم در زندگی بشر بوده ولی در حال حاضر به دلیل وجود شبکه‌های مجازی دیگر دهان‌به‌دهان نمی‌چرخد بلکه در کانال‌ها و شبکه‌های مختلف دست‌به‌دست شده و با شکل و شمایلی به‌روزتر به زندگی آدم‌ها وارد شده است که البته انس انسان‌ها با این فضای مجازی به گونه‌ای شده است که روز خود را بدون آن نمی‌گذراند.

در رابطه با این مسئله یک روانشناس اظهار کرد: جامعه نسبت به رواج شایعات شدیدا آسیب‌پذیر است و از نظر سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و… سلامت و تعادل روانی خود را از دست می‌دهد. شایعه موجب ترس، بدبینی و تفرقه بین مردم می‌شود و هدفی جز تخریب روانی، افشاگری و رواج بی‌اعتمادی ندارد و اضطراب اجتماعی را بالا می‌برد. متاسفانه شایعه لایه‌های زیرین جامعه را می‌پوشاند و از بین می‌برد، همچنین سدی در مقابل رسیدن به موفقیت است.

اعظم نوری ادامه داد: شایعات هنگام فقدان خبر ساخته می‌شود و وقتی افراد، بسیار مشتاق خبرگیری، آگاهی از واقعه و موضوعی هستند اما قادر به کسب اطلاعات مورد اطمینان نباشد، پذیرای شایعه می‌شوند و برعکس وقتی افراد جامعه از آگاهی خود بر حوادث مطمئن باشد، به ارایه غیرضروری مطالب ساختگی تمایل نخواهند داشت.

وی در رابطه با راهکارهای مقابله با شایعه، افزود: بهترین راه مقابله با شایعه، توسعه روابط و فراهم‌آوردن این امکان است که مردم از مسائل جدی جاری در جامعه آگاه باشند. وقتی مردم نسبت به واقعیت امری اطمینان حاصل کرده و دریافتند که چیزی از آن‌ها پوشیده نیست، فرآیند شایعه‌پراکنی خودبه‌خود متوقف می‌شود یا از برد یا دامنه آن به حد چشمگیری کاسته می‌شود.

اخبار را از مراجع رسمی پیگیری کنید

بسیاری از اخبار و اطلاعاتی که در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی انتشار می‌یابد واقعیت ندارد و شایعاتی است که از طریق کاربران در این فضا با اهداف مختلف انتشار یافته است.

رئیس پلیس فتای استان زنجان در رابطه با دلایل ایجاد و انتشار شایعه در فضای سایبری، اظهار کرد: هوکس‌های خبری یکی از ترفندهایی است که در مناسبت و اتفاقات خاص از سوی کاربران و حتی رسانه‌های معتبر با اهداف خاص در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده و به اشتراک گذاشته می‌شود.

سرهنگ محمدعلی آدینه‌لو ادامه داد: در حال شبکه‌های اجتماعی تسریع‌کننده انتشار شایعات و اخبار دروغین هستند، به طوری‌ که این امر به یکی از مهم‌ترین مسائل و معضلات رایج استفاده از شبکه‌های اجتماعی در ایران و سراسر دنیا تبدیل‌ شده‌ است. متاسفانه تعدادی از کاربران بدون اطلاع ‌و آگاهی، خبرهای دورغین فضای مجازی را باور کرده و به باز نشر آن اقدام می‌کنندکه این امر نه تنها کمکی به حل مشکل نمی‌کند بلکه باعث سردرگمی دیگر کاربران می‌شود.

 

وی با توصیه به همشهریان و کاربران، افزود: همشهریان به شایعات منتشر شده در فضای مجازی توجه نکنند و قبل از انتشار آن از صحت و سقم آن اطمینان حاصل کنند زیرا در این میان بسیاری از اخبار کذب توسط افراد فرصت‌طلب و با انگیزه‌های مختلف در سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌شود .

این مسئول یادآور شد: به هیچ عنوان فریب شایعات منتشر شده در فضای مجازی را نخورند به گروه‌ها و کانال‌های شبکه‌های اجتماعی اعتماد نکرده و اخبار مهم را از منابع موثق از قبیل رادیو و تلویزیون و خبرگزاری‌های رسمی دنبال کنند.

فضای مجازی بخشی از واقعیت زندگی

 

در حال حاضر باید بپذیریم که فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی بخشی از واقعیت جامعه جهانی است که هر کس باتوجه به سلیقه و نظر شخصی خود اخبار مرتبط را برای سایرین ارسال می‌کند و فضای مجازی به فضای افسار گسیخته‌ای تبدیل شده که هیچ نظارت، هدایت و کنترلی برای آن نیست، البته منظور از نظارت بر فضای مجازی، نظارت پلیسی بر فضای مجازی نیست بلکه حضور دستگاه‌های فرهنگی و مسئول است تا کاربران با یک فضای خالی روبه‌رو نشوند.

یک جامعه‌شناس در این رابطه اظهار کرد: با توجه به اینکه جامعه به نوعی درگیری‌ اعتیادگونه به فضای مجازی پیدا کرده و برخی به صورت جنون‌آمیز درگیر این فضا هستند، برهمین اساس شاهد ترویج پدیده دروغ و شایعه در جامعه هستیم که حتی این اخبار کذب و شایعات متولیان بخش‌های مختلف را درگیر کرده‌ و به صورت مداوم در حال پیگیری و تکذیب اخبار جعلی در کانال‌های تلگرامی‌ هستند که یکی از پیامدهای این موضوع اختلال و ایجاد مشکل در روابط فردی، اجتماعی، عاطفی و خانوادگی کاربران است.

زینب مصطفوی ادامه داد: هر یک از کاربران شبکه‌های مجازی با یک کلیک می‌توانند در کوتاه‌ترین زمان به انتشار شایعات و اخبار جعلی در این فضا کمک کنند. در حالی که انتشار اخبار و اطلاعات جعلی آسیب‌های روانی و اجتماعی بسیاری در افکار عمومی به دنبال دارد.

فضای شایعه را کنترل کنیم

شایعه در هر شرایطی پدیده اجتماعی نامطلوب و مخرب آرامش ذهنی و روانی است. اما قدرت تهدید و تخریب شایعه در شرایط خاص که شرایط اضطراب و ابهام افزایش می‌یابد فوق العاده قابل توجه است. بنابراین شایسته است که ضمن توجه به واقعیت‌های اجتماعی، تدابیر ویژه‌ای برای پیشگیری و کنترل شایعات اجتماعی تدبیر شود. اطلاع‌رسانی جامع و سریع، تعیین ستاد ویژه پیش‌گیری و کنترل شایعه مرکب از افرادی کاردان و بصیر، متخصصان روانشناسی و سازمان‌های فرهنگی و واحدهای صنفی و اقتصادی جامع، مشاوران روانی، اجتماعی و فرهنگی و سیاسی و نظامی، و عضویت شخصیت‌های محبوب مذهبی و دانشگاهی و فرهنگی و مورد وثوق و اعتماد اقشار مختلف مردم و بالاخره جلب حمایت‌های مردمی و مستقر کردن پایگاه‌های خبری و اطلاع‌رسانی برای دریافت اخبار و اطلاعات درست و تلاش برای یافتن منبع اصلی شایعه می‌تواند از جمله اقدامات مؤثر در پیش‌گیری و کنترل شایعه در زمان بحران باشد.

گزارش از: پریسا یوسفی-خبرنگار ایسنا(منطقه زنجان)

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *