تاکتیک رسانه های خارجی در موج سواری بر تلاطم ناآرامی ها

به گزارش وبلاگ نویسی شمیم بلاگ به نقل از گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش ها خبری ایرنا، بروز تجمعاتی در تهران و چند شهر دیگر نسبت به مسایل اقتصادی، سیاسی و اجتماعی، با بازتاب و واکنش های مختلفی ازسوی رسانه های خارجی روبه رو بود که نقطه مشترک آن را می توان حمایت از ناآرامی ها و جهت دهی به سمت مطالباتی واهی همچون تغییرات سیاسی و حکومتی برشمرد.
بررسی این رسانه ها، حکایت از حمایت و تشویق مردم به آمدن به خیابان ها، ایجاد آشوب و تخریب اموال عمومی و رصد لحظه به لحظه تحولات و ارسال فیلم و عکس به این رسانه ها بود تا با دامن زدن به ناآرامی و عبور از روی مطالبات واقعی مردم، به اهداف سخیف و کوته فکرانه خود برسند.
اما حمایت مردمی از دولت و بی توجهی به حمایت های موهوم این رسانه ها، آبی بر آتش افروزی دشمنان شد تا آن جا که فیلتر شدن برخی تارنماها و شبکه های معاند که در مسیر هدف این گروه در جریان بودند، خشم آنان را برانگیخت و خشمگینانه، فیلترینگ را از موارد نقض حقوق مسلم مردم ایران و حقوق بشر عنوان کردند.
در این گزارش برآنیم تا با بررسی ایفای نقش رسانه های خارجی در ناآرامی ها، ماهیت ددمنشانه و فرصت طلبانه آنان در مورد کشور مردمی ایران را نشان دهیم.

**حمایت از ناآرامی و تشویق به تخریب اموال عمومی
همزمان با آغاز و ادامه ناآرامی ها و شروع جو امنیتی در برخی شهرها، رسانه های خارجی به حمایت از اعتراض ها، جنجال آفرینی، بحران سازی و تشویش افکار عمومی برای تخریب اموال عمومی در جهت رسیدن به مطالبات پرداختند. با انتشار عکس ها و تصاویر ساختگی برخورد با معترضان در خیابان ها و شایعه هایی مبنی بر خروج مسوولان از کشور، آرامش روانی مردم را مختل کرده و آن ها را برای پیوستن به اغتشاشگران تحریک و تشویق کردند.

**بسط دامنه ناآرامی تا اختلاف افکنی
این رسانه ها با انتشار عکس هایی از تجمعات داخلی ایران و به تبع آن تیترهای غرض ورزانه، دامنه اعتراض ها، کشته شدگان و دستگیر شدگان را بزرگ نمایی کرده و به تمام شهرها بسط دادند تا آن جا که واژه بزرگترین موج اعتراضات علیه نظام را برگزیدند تا به خواننده القا کنند که مخالفت با عملکرد نظام جمهوری اسلامی عامل برپایی این اعتراض ها شده است.
شاهد بودیم که تارنماهای خبری تحلیلی بیگانه با دمیدن در شیپور اختلاف افکنی میان مردم و دولتمردان، موضوعیت اعتراض ها را مدنظر قرار دادند و عنوان کردند در حالی که تظاهرات در ابتدا در اعتراض به فقر و گرانی آغاز شد اما اندک اندک شعارها رادیکال تر و تندتر و تبدیل به تظاهرات ضد حکومتی و علیه قدرت سران در ایران شد.

** قرینه سازی اغتشاش ها با روند پیروزی انقلاب اسلامی
برخی رسانه های خارجی در بازتاب اعتراض ها، پا را فراتر گذاشته و با قرینه سازی روندهای پیروزی انقلاب اسلامی با این تظاهرات و ناآرامی ها، به سیاه نمایی و کوبیدن بر طبل ضعف نظام سیاسی ایران پرداختند تا آن جا که افراد بی طرف نسبت به اغتشاش ها را به میدان آمدن ترغیب کنند. موضوعی که در بکارگیری تصاویر نخستین روزهای انقلاب اسلامی و همسان سازی آن با اعتراض های اخیر می توان شاهد بود.

**انتقاد از فیلترینگ برخی شبکه های مجازی
با ادامه دار شدن تجمعات، زمزمه فیلترینگ برخی شبکه های مجازی مطرح شد که در نهایت به فیلتر شدن تلگرام رسید. موضوعی که بهانه به دست رسانه های خارجی داد تا در نبود این شبکه های اطلاع رسانی، میدان داری کنند و همین فیلترینگ را ابزار و بهانه ای برای توجیه عملکرد خود در تشویق مردم به ادامه اعتراض ها عنوان کردند.
سرانجام سخنان رهبر انقلاب درباره ناآرامی های اخیر مبنی بر این که «دشمنان ایران، بودجه اعتراضات را تامین می کنند» اهداف رسانه های خارجی در حمایت از ناآرامی ها و خدشه دار کردن امنیت ملی را فاش کرد.
این یافته و بررسی عملکرد رسانه های خارجی حکایت از آن دارد که در ناآرامی های اخیر، نقش رسانه های خارجی که متوهمانه خواب از بین رفتن نبود انقلاب اسلامی را می بینند، بسیار فراتر از انتظار بوده است و خود یکی از عوامل بروز و ادامه دار شدن ناآرامی ها بوده اند.
موضوعی که نباید ساده لوحانه از کنار آن گذشت و بر مسوولان است که با اجرای برنامه های فرهنگی و تبلیغی و رونمایی از نیت شوم دشمنان، به آگاه سازی و بصیرت افزایی تمامی آحاد ملت بپردازند تا پادزهری بر مسمومیت رسانه های خارجی باشد.

پژوهشم**9294** 1601**خبرنگار: فاطمه دهقان نیری**انتشار: شهناز حسنی
ایرنا پژوهش، کانالی برای انعکاس تازه ترین تحلیل ها، گزارش ها و مطالب پژوهشی ایران وجهان، با ما https://t.me/Irnaresearch همراه شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *