دادگاه آلمان استفاده فیسبوک را از داده‌های شخصی کاربران غیرقانونی اعلام کرد

به گزارش وبلاگ نویسی شمیم بلاگ به نقل از روز سه شنبه ایرنا به نقل از رویترز؛ این حکم دادگاه، به دنبال تحقیقات گسترده دولت آلمان در مورد سوءاستفاده شرکت آمریکایی فیسبوک از اطلاعات شخصی کاربران خود برای تبلیغات آنلاین هدفمند، صادر شده است.
سازمان فدرال مصرف‌کنندگان در آلمان اعلام کرد: پیش‌ فرض فیسبوک برای کاربران و همچنین برخی از مفاد موجود در شرایط استفاده از آن برای کاربران، با قوانین مصرف‌کننده همخوانی ندارند.
هایکو دونکل از مقامات دادگستری آلمان گفت: فیسبوک تنظیمات پیش‌فرضی را که چندان در راستای حفاظت از اطلاعات فردی اشخاص نیست، پنهان می‌کند و زمانی که افراد عضو این شبکه اجتماعی می‌شوند، اطلاعات لازم را در این زمینه در اختیار آنان قرار نمی‌دهد.
با این حال فیسبوک اعلام کرد: از سال 2015 که برای نخستین بار این مسئله مطرح شده، تغییراتی در این راستا اعمال کرده است.
رویترز افزود: فیسبوک در بیانیه‌ای که به این منظور منتشر نمود، مدعی شد که این شرکت سخت تلاش می‌کند تا اطمینان‌خاطر حاصل کند که خط مشی آن روشن و ساده بوده و خدماتی که فیسبوک ارائه می‌کند، کاملا در راستای قوانین قرار دارد.
علاوه بر این، فیسبوک در حال بروز رسانی دستورالعمل های حفاظت از داده ها و شرایط خدمات خود است، به نحوی که با قوانین جدید اتحادیه اروپا که در ماه ژوئن (خرداد ماه 97) به اجرا گذاشته خواهند شد، مطابقت داشته باشد.
فیسبوک بیش از 2 میلیون کاربر در سراسر جهان دارد و در آلمان به اتهام دسترسی به اطلاعات شخصی افراد، مورد نظارت دقیق قرار گرفته است.
یکی از نگرانی های عمده این گروه آلمانی حامی حقوق مصرف کنندگان، آن است که در نسخه برنامه فیسبوک برای گوشی های هوشمند، سرویسی وجود دارد که بصورت پیش فرض فعال بوده و موقعیت کاربر به واسطه آن برای فردی که با وی در حال چت کردن است، آشکار می شود.
علاوه بر این در تنظیمات این برنامه، گزینه هایی وجود که به صورت پیش فرض فعال بوده و به موجب آن اطلاعات تایم لاین کاربران با موتورهای جستجو در تماس مستقیم بوده و افراد می توانند به راحتی با استفاده از این موتورها، به اطلاعات کاربران دسترسی پیدا کنند.
براساس حکم دادگاه آلمان، همه پنج عملکرد فعال فیسبوک به صورت خودکار و پیش فرض در تنظیمات آن، نامعتبر و غیرقانونی است.
اروپام**3991**1486**

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *