نقش فیسبوک در نفرت پراکنی علیه روهینگیایی‌ها در میانمار

به گزارش وبلاگ نویسی شمیم بلاگ به نقل از روز سه شنبه ایرنا مسئولان این شبکه اجتماعی هنوز به این انتقادها پاسخ نداده اند اما پیشتر عنوان کرده بودند که در حال کار بر روی حذف مطالب حاوی نفرت گرایی و حساب کاربری آن‌هایی است چنین مطالبی را منتشر می‌کنند.
در پی حملات وحشیانه ارتش و بوداییان افراطی میانمار به روستاهای روهینگیایی‌ها که 6 ماه پیش آغاز و باعث کشتار، تجاوز و آتش زدن خانه‌های آن‌ها شد، حدود 700 هزار نفر از مردم این اقلیت مسلمان به بنگلادش در همسایگی این کشور با اکثریت بودایی گریختند.
سازمان ملل جنایات میانمار علیه روهینگیایی‌ها را «پاکسازی نژادی» خوانده اما دولت این کشور با وجود شواهد بسیار، این اتهامات را همواره رد کرده و ادعا دارد که حملات ارتش واکنشی به حملات «ارتش آزادی بخش آراکان»، یک گروه شبه نظامی روهینگیایی بوده است.
در کنار ارتش میانمار، بوداییان افراطی نیز به پیروی از رهبران مذهبی تندرو به جنایت علیه اقلیت مسلمان روهینگیا پرداخته اند که کارشناسان سازمان ملل، نقش شبکه‌های اجتماعی به خصوص فیسبوک را در به وجود آمدن چنین حوادثی پر رنگ می‌دانند.
به گزارش وبلاگ نویسی شمیم بلاگ به نقل از استریت تایمز «مارزوکی داروسمان» رئیس گروه مستقل بین المللی حقیقت یاب سازمان ملل در مسئله میانمار به خبرنگاران گفت: شبکه‌های اجتماعی «نقش تعیین کننده‌ای» در به وجود آمدن این بحران داشته اند.
«یانگی لی» گزارشگر ویژه سازمان ملل در مسئله میانمار نیز گفت: در میانمار شبکه اجتماعی فیسبوک بخش بزرگی از زندگی عموم مردم محسوب می‌شود که دولت نیز برای اشاعه اطلاعات از آن استفاده می‌کند.
وی در این خصوص به خبرنگاران گفت: همه اتفاقات در میانمار از طریق فیسبوک بازتاب پیدا می‌کند. شاید در مواردی فیسبوک به بهبود زندگی در میانمار کمک کرده باشد اما در همین حال وسیله‌ای برای نفرت پراکنی نیز بوده است.
وی با اشاره به استفاده رهبران افراط گرای مذهبی میانمار از فیسبوک و تبلیغات نژادپرستانه علیه مسلمانان روهینگیایی که به پاکسازی نژادی آن‌ها کمک کرده، عنوان کرد: متأسفانه فیسبوک اکنون بیشتر به یک هیولای مخرب تبدیل شده تا آن چه که قرار بود در ابتدا باشد.
پیش از این اعلام شده بود که صفحه ‘ ویرانتو’ یکی از راهبان بودایی افراطی میانمار به دلیل انتشار مطالب نفرت گرایانه علیه مسلمانان روهینگیایی مسدود شده است.
طبق این گزارش 33 درصد از جمعیت 53 میلیون نفری میانمار -حدود 18 میلیون نفر -از کاربران این شبکه اجتماعی هستند.
آساق****241**1599

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *